Adres

Cikcilli Mah.Kaptanoğlu Cad.Ünal Apt. No:21/B, ALANYA/ANTALYA, 07400 ALANYA/Antalya

Telefon

(0242) 515 00 62

(0242) 515 00 62

Balığın Faydaları Nelerdir.

Balığın Faydaları Nelerdir.

31Tem

2018

Genel

Balığın Faydaları Nelerdir.

İnsanların ortalama yaşam süresinin artması ve kalp hastalıklarına bağlı nedenlerden dolayı hayatlarını kaybetme oranının sürekli olarak azalması kalp sağlığının önemini önemli ölçüde artırmıştır. Kalp hastalıklarının tedavisinde önemli ilerlemeler k

İnsanların ortalama yaşam süresinin artması ve kalp hastalıklarına bağlı nedenlerden dolayı hayatlarını kaybetme oranının sürekli olarak azalması kalp sağlığının önemini önemli ölçüde artırmıştır. Kalp hastalıklarının tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedilse de, uzmanlar bu hastalıklara yakalanmadan önce temel önlemlerin alınmasını tavsiye etmektedir. Uzmanlar ayrıca kalbin sağlıklı çalışabilmesi ve hastalıkları engellemek için önemli bir besin tavsiye etmektedir: balık.

Balığın bu kadar önemli bir besin kaynağı olmasının nedeni hem insan vücudu için gerekli maddeleri içermesi hem de çeşitli hastalıkların görülme riskini azaltmasıdır. Örneğin, balık içerdiği omega-3 yağ asidinden dolayı sağlık için bir kalkandır ve düzenli olarak tüketilmesi durumunda kalp hastalıklarının riskini azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Balığın besinsel özelliklerini incelediğimizde dikkat çekici gerçeklerle karşılaşırız. Balık, özellikle protein yönünden, D vitamini ve eser elementler(vücutta minimal düzeyde bulunan fakat büyük önem teşkil eden elementler) açısından kusursuz bir besindir. Fosfor, sülfür ve vanadyum gibi İçerdiği minerallerden dolayı balık büyümeyi ve dokuların yenilenmesini destekler. Balık eti aynı zamanda sağlıklı diş ve diş etlerinin oluşmasına yardım eder, ten rengi için faydalıdır, saçı daha sağlıklı yapar ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşta yardımcı rolündedir. Ayrıca kalp krizinin engellenmesine yardımcı olurken kandaki kolesterolün düzeyini güzel bir şekilde ayarlar. Vücudun yağ ve nişasta yıkımına ve kullanımına yardımcı olarak onu daha güçlü ve enerjik yapar. Bunun yanı sıra mental aktivitelerin çalışmasına etki eder. D vitamini ve balıkta bulunan diğer mineraller yeterli miktarda tüketilmezse raşitizm (kemiklerin zayıflığı) gibi rahatsızlıklar, diş eti hastalıkları, guatr ve hipertiroit ortaya çıkabilir.

Bunlara ek olarak, modern bilim balıktaki omega-3 yağ asitlerinin insan sağlığında önemli bir yeri olduğunu keşfetmiştir. Bu yağlar esansiyel yağ asitleri olarak tanımlanmıştır.

Balığın Besin Değerleri

Her balığın besin değerleri yani içeriğindeki vitamin, mineral ve diğer besin öğelerinin miktarı farklıdır. Örnek olarak, 100 gramlık pişmiş somon balığını alırsak 206 kalori içerdiğini görürüz. 100 gram somondaki 2260 mg’lık omega 3 yağ asidi içeriği somonu en zengin omega 3 kaynağı yapmakta.

100 gram somonda ayrıca:

  • 2.8 mcg B12 vitamini (Günlük ihtiyacın %48’i)
  • 8.0 mg B3 vitamini (Günlük ihtiyacın %40’ı)
  • 0.3 mg B1 vitamini (Günlük ihtiyacın %23’ü>
  • 0.6 mg B6 vitamini (Günlük ihtiyacın %32’si)
  • 22.1 gram protein (Günlük ihtiyacın %48’i)

Balık Yağındaki Omega-3’ün Faydaları

Balık yağında sağlığımız için özellikle önemli olan 2 çeşit doymamış yağ asidi bulunmaktadır: EPA (eikosapentaeonik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit). EPA ve DHA önemli omega-3 yağ asitlerini içeren çoklu doymamış yağ asitleri olarak bilinirler. omega-3 ve omega-6 yağ asitleri vücutta üretilmediği dışarıdan alınması gerekmektedir.

Balık yağının insan sağlığına faydalarına istinaden çok sayıda delil bulunmaktadır, asıl fayda omega-3 yağ asit içeriğinden kaynaklanır. Omega-3 yağ asitleri bitkisel yağlarda bulunmasına rağmen bu omega-3 yağ asitleri insan sağlığı için az etkilidir. Fakat deniz planktonları omega-3’ü EPA’ya DHA’ya çevirmede oldukça etkilidir. Balıklar planktonları yediğinde EPA ve DHA açısından daha zengin hale gelirler. Bu da sonuçta balıkları bu hayati derecede önemli yağ asitleri bakımından en zengin kaynaklardan biri haline getirir.

Balıklarda Bulunan Yağ Asitlerinin Hayati Faydaları

Balıklardaki yağ asitlerinin önemli özelliklerinden biri vücudun enerji üretimine yaptıkları katkıdır. Bu yağ asitleri vücutta kendilerini oksijene bağlayarak elektron transferi gerçekleştirirler ve vücut içinde enerjinin çeşitli kimyasal prosesler için üretimine izin verirler. Bu yüzden balık yağı bakımından zengin bir diyetin yorgunlukla mücadele ettiği ve mental ve fiziksel kapasiteyi arttırdığına dair kayda değer kanıtlar mevcuttur. Omega-3 bireylerin konsantrasyon gücünü artırdığı gibi enerji düzeylerini de artırır. Balığın beyne iyi geldiğine dair var olan eski inanışı destekleyici bilimsel buluşlar vardır. Beyindeki yağın temel bileşimi omega-3 yağ asitlerini içeren DHA’dır.

Sağlıklı Bir Kalp ve Arterler İçin Balığın Önemi

Balıktaki omega-3 yağ asitlerinin kandaki basıncı, kolesterolü ve trigliseritleri azaltarak kardiyovasküler hastalıkları engellediği kabul edilmektedir. 2 Trigliserit bir yağ formudur ve yağ bakımından zengin protein bakımından fakir LDL’ye (kötü kolesterol) benzer. Artan trigliserit miktarı, özellikle yüksek kolesterolle beraber kalp hastalıkları riskini artırır. Bununla birlikte, balık yağı hayati tehlike taşıyan kalp krizlerini ve anormal kalp ritimlerini azaltır.


Bu yazı daha önce kez okundu.

Yorum Yaz

Adınız

Email

Yorum

0 Yorum

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

en çok okunanlar

Balığın Faydaları Nelerdir.

Balığın Faydaları Nelerdir. 31 Tem, 2018

Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir

Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir 31 Tem, 2018

Firma Duyuru Yazısı

Firma Duyuru Yazısı 31 Tem, 2018

Blog Kategorileri